Stenhus Tyresö Forellen ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 369 505 | 12 027 965 | 961 185 | 127 748 400 |
| Summa anläggningstillgångar | 184 970 111 | 179 789 189 | 183 785 536 | 185 281 074 |
| Summa tillgångar | 185 339 616 | 191 817 154 | 184 746 721 | 313 029 474 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 179 109 518 | 188 248 872 | 176 903 824 | 186 196 571 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | 116 740 928 |
| Summa skulder | 179 254 235 | 188 393 589 | 177 048 541 | 303 082 216 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −3 716 835 | −2 661 816 | 4 274 615 | 2 249 079 |
| Summa eget kapital | 6 085 381 | 3 423 565 | 7 698 180 | 9 947 258 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 13 186 000 | 14 558 000 | 15 326 000 | 15 689 000 |
| Rörelseresultat | 7 086 470 | 4 950 052 | 14 734 308 | 12 086 353 |
| EBITDA | 9 078 447 | 11 255 438 | 11 907 578 | 12 293 167 |
| Resultat före skatt | −4 028 542 | −2 545 498 | 5 369 166 | 3 026 325 |
| Årets resultat | −3 716 835 | −2 661 816 | 4 274 615 | 2 249 079 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 1 991 977 | 6 305 386 | −2 826 730 | 206 814 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Stenhus Tyresö Forellen AB
Översikt
Stenhus Tyresö Forellen AB (org.nr 556814-7945) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 15 689 000 kr, vilket är 2,4 % mer än året innan (15 326 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 2 249 079 kr (14,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 313 029 474 kr och det egna kapitalet 9 947 258 kr (soliditet 3,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.