Entella ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2026Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 840 998 | 670 540 | 602 210 | 566 422 | 598 121 | 494 176 | 810 000 | 814 840 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 015 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | — | — |
| Summa tillgångar | 2 855 998 | 670 540 | 602 210 | 566 422 | 598 121 | 494 176 | 810 000 | 814 840 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 2 506 972 | 166 363 | 241 475 | 185 044 | 216 743 | 112 798 | 434 894 | 0 |
| Långfristiga skulder | 300 000 | 283 534 | 171 071 | 171 071 | 171 071 | 171 071 | 315 949 | 765 747 |
| Summa skulder | 2 806 972 | 449 897 | 412 546 | 356 115 | 387 814 | 283 869 | 750 843 | 765 747 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 13 599 | 171 617 | −30 979 | 20 643 | 0 | 0 | −151 150 | −10 064 |
| Summa eget kapital | 49 026 | 220 643 | 189 664 | 210 307 | 210 307 | 210 307 | 59 157 | 49 093 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 4 955 000 | −250 000 | 0 | 24 000 | 0 | — | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 155 087 | 184 157 | −31 114 | 22 888 | 0 | — | −959 366 | 0 |
| Resultat före skatt | 13 599 | 171 617 | −30 979 | 20 643 | 0 | — | −151 150 | −10 064 |
| Årets resultat | 13 599 | 171 617 | −30 979 | 20 643 | 0 | 0 | −151 150 | −10 064 |
| Personalkostnader | 3 178 732 | 0 | — | — | — | — | 959 366 | 0 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | 1 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Entella AB
Översikt
Entella AB (org.nr 556814-2011) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2026 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 10 064 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 8 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2026. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 814 840 kr och det egna kapitalet 49 093 kr (soliditet 6,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.