Moderskapet ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 2 275 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 674 978 | 5 068 853 | 2 458 570 | 1 411 156 | 326 027 | 311 144 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 200 000 | 2 912 000 | 2 912 000 | 2 912 000 | 2 912 000 | 2 912 000 |
| Summa tillgångar | 3 874 978 | 7 980 853 | 5 370 570 | 4 323 156 | 3 238 027 | 3 223 144 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 5 313 | 0 | 5 636 | 10 874 | 9 085 | 5 863 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 5 313 | 0 | 5 636 | 10 874 | 9 084 | 5 863 |
| Aktiekapital | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 200 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 700 000 | 7 711 188 | −15 919 | 547 349 | 916 660 | 2 718 339 |
| Summa eget kapital | 3 869 665 | 7 980 853 | 5 364 934 | 4 312 282 | 3 228 943 | 3 217 281 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −5 813 | −8 188 | −17 571 | −7 337 | −14 269 | −17 190 |
| Resultat före skatt | 1 700 000 | 7 711 188 | −15 919 | 550 886 | 918 408 | 2 718 339 |
| Årets resultat | 1 700 000 | 7 711 188 | −15 919 | 547 349 | 916 660 | 2 718 339 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 2 600 000 | 1 600 000 | 2 000 000 | 2 730 000 | 2 275 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Moderskapet AB
Översikt
Moderskapet AB (org.nr 556813-0990) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 2 718 339 kr. Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 223 144 kr och det egna kapitalet 3 217 281 kr (soliditet 99,8 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 2 275 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.