AB Jonas Persson Gräv & SchaktAktiv

556812-4795AktiebolagRegistrerat 2010JOKKMOKK

Finansiell översikt

5 114 766 kr+14,0%
Omsättning 2024/25
−2,2%
Genomsnittlig årlig förändring 2021/22–2024/25
02 mn4 mn6 mn2021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02,5 mn5 mn7,5 mn2021/222022/232023/242024/25

Utdelning

från årsredovisningen
2022/23

Föreslagen utdelning 200 000 kr.

Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
2021/222022/232023/242024/25
Nettoomsättning5 475 0005 251 0004 485 2025 114 766
Årets resultat213 975254 929253 262568 169
Balanserat resultat————
Summa tillgångar4 066 9426 330 5555 222 3044 888 018
Summa skulder3 800 8506 009 5344 848 0223 945 566
Summa eget kapital266 092321 021374 282942 452
Anställda4322
Föreslagen utdelning—200 000——

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: AB Jonas Persson Gräv & Schakt

Översikt

AB Jonas Persson Gräv & Schakt (org.nr 556812-4795) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Jokkmokk. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 114 766 kr, vilket är 14,0 % mer än året innan (4 485 202 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 2,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 568 169 kr (11,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 2 557 383 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 888 018 kr och det egna kapitalet 942 452 kr (soliditet 19,3 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.