Huddinge Maskinservice ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 7 838 136 | 8 161 221 | 8 509 102 | 9 374 119 | 8 678 140 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 024 229 | 1 011 707 | 999 185 | 986 663 | 974 140 |
| Summa tillgångar | 8 862 365 | 9 172 929 | 9 508 288 | 10 360 782 | 9 652 280 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 2 883 043 | 3 596 538 | 3 545 384 | 4 054 327 | 2 964 607 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 3 843 042 | 4 556 538 | 4 505 384 | 4 734 327 | 3 644 608 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 297 128 | 597 068 | 386 513 | 623 551 | 381 218 |
| Summa eget kapital | 5 019 323 | 4 616 391 | 5 002 904 | 5 626 455 | 6 007 672 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 22 088 000 | 21 356 000 | 19 625 000 | 25 181 000 | 21 488 000 |
| Rörelseresultat | 1 953 193 | 689 348 | 464 525 | 432 531 | 483 121 |
| EBITDA | 1 992 980 | 701 870 | 477 047 | 445 053 | 495 644 |
| Resultat före skatt | 1 652 823 | 758 318 | 490 970 | 794 774 | 488 844 |
| Årets resultat | 1 297 128 | 597 068 | 386 513 | 623 551 | 381 218 |
| Personalkostnader | 6 967 160 | 6 694 017 | 6 546 664 | 6 616 698 | 6 692 826 |
| Avskrivningar | 39 787 | 12 522 | 12 522 | 12 522 | 12 523 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 13 | 11 | 11 | 9 | 9 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Huddinge Maskinservice AB
Översikt
Huddinge Maskinservice AB (org.nr 556811-6346) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Huddinge. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 21 488 000 kr, vilket är 14,7 % mindre än året innan (25 181 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 0,7 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 381 218 kr (1,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 9. Nettoomsättningen per anställd var 2 387 556 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 9 652 280 kr och det egna kapitalet 6 007 672 kr (soliditet 62,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.