Records & Movies Stockholm ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 560 371 | 119 859 | 332 880 | 481 635 | 531 938 |
| Summa anläggningstillgångar | 276 010 | 134 081 | 23 000 | 237 687 | 567 162 |
| Summa tillgångar | 836 381 | 253 940 | 355 880 | 719 322 | 1 099 100 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 703 210 | 153 319 | 108 543 | 264 944 | 521 210 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | 84 234 | 468 183 |
| Summa skulder | 703 210 | 153 319 | 108 543 | 349 178 | 989 393 |
| Aktiekapital | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 200 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −182 446 | −32 550 | 46 716 | 122 807 | −260 437 |
| Summa eget kapital | 133 171 | 100 621 | 247 337 | 370 144 | 109 707 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 373 000 | 2 564 000 | 2 287 000 | 2 740 000 | 3 204 000 |
| Rörelseresultat | −169 970 | −29 022 | 48 357 | 137 080 | −176 578 |
| EBITDA | 111 877 | 112 907 | 159 438 | 142 102 | −98 948 |
| Resultat före skatt | −182 446 | −32 550 | 46 716 | 122 807 | −260 437 |
| Årets resultat | −182 446 | −32 550 | 46 716 | 122 807 | −260 437 |
| Personalkostnader | 1 280 759 | 1 243 794 | 923 144 | 1 160 430 | 1 452 686 |
| Avskrivningar | 281 847 | 141 929 | 111 081 | 5 022 | 77 630 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Records & Movies Stockholm AB
Översikt
Records & Movies Stockholm AB (org.nr 556810-1702) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Vällingby. Bransch enligt SCB: passagerartrafik på beställning, fordon med förare (SNI 49330).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 204 000 kr, vilket är 16,9 % mer än året innan (2 740 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 260 437 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4. Nettoomsättningen per anställd var 801 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 099 100 kr och det egna kapitalet 109 707 kr (soliditet 10,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.