Cava Fastighets ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 1 100 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 479 487 | 1 306 481 | 1 606 634 | 2 088 154 | 1 702 983 | 1 699 906 | 1 286 618 |
| Summa anläggningstillgångar | 4 008 393 | 3 689 789 | 3 371 933 | 3 181 878 | 3 184 322 | 3 222 924 | 2 994 966 |
| Summa tillgångar | 6 487 880 | 4 996 270 | 4 978 567 | 5 270 032 | 4 887 305 | 4 922 830 | 4 281 584 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 1 342 443 | 536 696 | 748 005 | 596 938 | 1 665 508 | 1 041 997 | 697 230 |
| Långfristiga skulder | 3 384 800 | 3 154 400 | 2 924 000 | 2 693 600 | 2 463 200 | 2 232 800 | 2 002 400 |
| Summa skulder | 4 727 243 | 3 691 096 | 3 672 005 | 3 290 538 | 4 128 708 | 3 274 797 | 2 699 630 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 231 330 | −55 463 | 1 388 | 672 932 | 479 103 | 1 289 436 | 1 333 921 |
| Summa eget kapital | 1 760 637 | 1 305 174 | 1 306 562 | 1 979 494 | 758 597 | 1 648 033 | 1 581 954 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 928 000 | 3 648 000 | 3 309 000 | 3 309 000 | 3 230 000 | 3 251 000 | 3 396 000 |
| Rörelseresultat | −466 586 | 482 415 | 481 305 | 1 318 208 | 1 709 745 | 1 839 262 | 1 884 274 |
| EBITDA | −400 233 | 673 219 | 671 361 | 1 508 263 | 1 899 801 | 2 073 577 | 2 112 232 |
| Resultat före skatt | 326 809 | −75 105 | 1 388 | 834 178 | 604 688 | 1 623 687 | 1 679 865 |
| Årets resultat | 231 330 | −55 463 | 1 388 | 672 932 | 479 103 | 1 289 436 | 1 333 921 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 66 353 | 190 804 | 190 056 | 190 055 | 190 056 | 234 315 | 227 958 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 1 700 000 | 400 000 | 1 400 000 | 1 100 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Cava Fastighets AB
Översikt
Cava Fastighets AB (org.nr 556809-3776) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Säter.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 396 000 kr, vilket är 4,5 % mer än året innan (3 251 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 24,1 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 1 333 921 kr (39,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 281 584 kr och det egna kapitalet 1 581 954 kr (soliditet 36,9 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 1 100 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.