Fastica Borlänge Rullgången 1 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 13 000 | 13 000 | 14 000 | 2 389 000 |
| Summa anläggningstillgångar | 167 185 000 | 163 657 000 | 160 937 000 | 161 210 000 |
| Summa tillgångar | 167 198 000 | 163 670 000 | 160 951 000 | 163 599 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 147 075 000 | 139 374 000 | 140 033 000 | 137 560 000 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 151 797 000 | 144 176 000 | 144 856 000 | 142 385 000 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 4 957 000 | 4 093 000 | −3 399 000 | 5 118 000 |
| Summa eget kapital | 15 401 000 | 19 494 000 | 16 095 000 | 21 214 000 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 16 713 000 | 18 420 000 | 19 566 000 | 20 894 000 |
| Rörelseresultat | 9 171 000 | 9 077 000 | 11 684 000 | 10 972 000 |
| Resultat före skatt | 6 520 000 | 5 536 000 | −2 943 000 | 6 832 000 |
| Årets resultat | 4 957 000 | 4 093 000 | −3 399 000 | 5 118 000 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Fastica Borlänge Rullgången 1 AB
Översikt
Fastica Borlänge Rullgången 1 AB (org.nr 556809-0749) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 20 894 000 kr, vilket är 6,8 % mer än året innan (19 566 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 5 118 000 kr (24,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 163 599 000 kr och det egna kapitalet 21 214 000 kr (soliditet 13,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.
Liknande företag
- ICA Fastigheter AB
- Fagerblads Frank Aktiebolag
- JP Enterprise Sweden AB
- YPRO Ytterhogdals Produkter Aktiebolag
- Gader fastighetsförvaltning AB
- Lars Lindberg Livs Aktiebolag
- Trophi Nockeby AB
- Skylt o Neon All-Reklam Leif och Elinor Östman Aktiebolag
- Hagabacken Umeå Singeln 15 AB
- Kreativ Finans i Stockholm Aktiebolag