Stunlock Studios ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2023
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 11 187 773 | 31 605 741 | 305 817 829 | 280 723 463 |
| Summa anläggningstillgångar | 25 067 079 | 39 740 562 | 15 124 038 | 29 295 715 |
| Summa tillgångar | 36 255 000 | 71 345 000 | 320 942 000 | 310 019 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 5 571 676 | 6 694 775 | 71 037 994 | 48 515 093 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 5 571 824 | 6 693 472 | 115 238 128 | 96 514 916 |
| Aktiekapital | 531 100 | 637 300 | 637 300 | 643 900 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −15 507 836 | −8 640 348 | 141 052 344 | 7 767 212 |
| Summa eget kapital | 30 683 176 | 64 651 528 | 205 703 872 | 213 504 084 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 008 000 | 2 761 000 | 338 762 000 | 87 713 000 |
| Rörelseresultat | −15 544 824 | −10 745 653 | 207 747 431 | 16 890 826 |
| EBITDA | −14 421 907 | −10 650 777 | 239 725 653 | 31 812 181 |
| Resultat före skatt | −15 507 836 | −8 995 104 | 168 439 559 | 10 126 999 |
| Årets resultat | −15 507 836 | −8 640 348 | 141 052 344 | 7 767 212 |
| Personalkostnader | 12 017 571 | 5 062 065 | 48 070 802 | 28 128 870 |
| Avskrivningar | 1 122 917 | 94 876 | 31 978 222 | 14 921 355 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 32 | 31 | 32 | 27 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Stunlock Studios AB
Översikt
Stunlock Studios AB (org.nr 556808-8198) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Skövde.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 87 713 000 kr, vilket är 74,1 % mindre än året innan (338 762 000 kr). Från 2020 till 2023 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 208 % per år. Årets resultat 2023 var en vinst på 7 767 212 kr (8,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 27 (året innan: 32). Nettoomsättningen per anställd var 3 248 630 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 310 019 000 kr och det egna kapitalet 213 504 084 kr (soliditet 68,9 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.