To Care Husläkarmottagning Sweden ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 13 640 831 | 12 646 048 |
| Summa anläggningstillgångar | 551 121 | 668 526 |
| Summa tillgångar | 14 191 952 | 13 314 574 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 6 471 570 | 5 594 192 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 6 471 570 | 5 594 192 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −37 977 | 0 |
| Summa eget kapital | 7 720 382 | 7 720 382 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 48 567 000 | 49 954 000 |
| Rörelseresultat | 2 846 552 | 4 241 730 |
| EBITDA | 3 083 760 | 4 452 488 |
| Resultat före skatt | −37 977 | −480 |
| Årets resultat | −37 977 | 0 |
| Personalkostnader | 30 246 652 | 30 789 483 |
| Avskrivningar | 237 208 | 210 758 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 40 | 38 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: To Care Husläkarmottagning Sweden AB
Översikt
To Care Husläkarmottagning Sweden AB (org.nr 556808-6366) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Malmö. Bransch enligt SCB: annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård (SNI 86212).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 49 954 000 kr, vilket är 2,9 % mer än året innan (48 567 000 kr). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 38 (året innan: 40). Nettoomsättningen per anställd var 1 314 579 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 13 314 574 kr och det egna kapitalet 7 720 382 kr (soliditet 58,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.