Lundberg data service i Uppsala ABAktiv

556807-7951AktiebolagRegistrerat 2010UPPSALA

Finansiell översikt

451 000 kr−11,6%
Omsättning 2025/26
+4,7%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2018/19–2025/26
0200 tusen400 tusen600 tusen2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0100 tusen200 tusen300 tusen2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar185 876193 791149 042176 644230 423277 154250 959216 945
Summa anläggningstillgångar————————
Summa tillgångar185 876193 791149 042176 644230 423277 154250 959216 945
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder125 940132 65187 561114 543167 046211 737184 176149 006
Långfristiga skulder————————
Summa skulder125 940132 65187 561114 543167 046211 737184 176149 006
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat————————
Årets resultat (eget kapital)1 8291 2043416201 2762 0411 3651 157
Summa eget kapital59 93661 14061 48162 10163 37765 41766 78367 939
Resultaträkning
Nettoomsättning327 000351 000315 000324 000420 000503 000510 000451 000
Rörelseresultat2 0971 6595739131 7262 6051 7541 540
Resultat före skatt2 0681 6595639041 7332 6851 8321 581
Årets resultat1 8291 2043416201 2762 0411 3651 157
Personalkostnader302 594327 126277 196313 431393 600480 596477 710429 743
Avskrivningar————————
Övriga nyckeltal
Anställda11111111
Föreslagen utdelning————————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Lundberg data service i Uppsala AB

Översikt

Lundberg data service i Uppsala AB (org.nr 556807-7951) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Uppsala. Bransch enligt SCB: partihandel med datorer och kringutrustning samt programvara; samt annan kontorsutrustning (SNI 46501).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 451 000 kr, vilket är 11,6 % mindre än året innan (510 000 kr). Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,7 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 1 157 kr (0,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 451 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 216 945 kr och det egna kapitalet 67 939 kr (soliditet 31,3 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag