Open 8 IT Solutions ABAktiv

556807-4834AktiebolagRegistrerat 2010KÖPING

Finansiell översikt

97 000 kr−21,8%
Omsättning 2024/25
−8,9%
Genomsnittlig årlig förändring 2019/20–2024/25
050 tusen100 tusen150 tusen200 tusen2019/202020/212021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0250 tusen500 tusen750 tusen2019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
2019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar500 868577 473648 348513 488527 172558 427
Summa anläggningstillgångar——————
Summa tillgångar500 868577 473648 348513 488527 172558 427
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder97 57270 53395 64047 51332 12139 465
Långfristiga skulder85 100150 000150 0000——
Summa skulder182 672220 533245 64047 51332 12139 465
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)89 07238 74345 76863 26729 07623 911
Summa eget kapital318 196356 940402 708465 975495 051518 962
Resultaträkning
Nettoomsättning155 000102 000123 000128 000124 00097 000
Rörelseresultat113 32249 28857 63979 11535 84529 543
Resultat före skatt113 32249 28857 63979 56336 45929 996
Årets resultat89 07238 74345 76863 26729 07623 911
Personalkostnader20 10019 89319 46422 90413 36410 663
Avskrivningar——————
Övriga nyckeltal
Anställda1—1111
Föreslagen utdelning——————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Open 8 IT Solutions AB

Översikt

Open 8 IT Solutions AB (org.nr 556807-4834) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Köping. Bransch enligt SCB: datakonsultverksamhet (SNI 62201).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 97 000 kr, vilket är 21,8 % mindre än året innan (124 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 8,9 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 23 911 kr (24,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 97 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 558 427 kr och det egna kapitalet 518 962 kr (soliditet 92,9 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.