MAW Creations ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 626 | 112 987 | 4 787 | 3 527 | 2 037 | 477 | 674 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 024 633 | 2 024 633 | 2 024 633 | 2 006 005 | 2 024 633 | 2 024 633 | 60 442 |
| Summa tillgångar | 2 027 259 | 2 137 620 | 2 029 420 | 2 009 532 | 2 026 670 | 2 025 110 | 61 116 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 1 974 296 | 2 084 488 | 1 977 833 | 1 956 549 | 1 973 444 | 1 986 555 | 12 069 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 974 296 | 2 084 488 | 1 977 833 | 1 956 549 | 1 973 444 | 1 986 555 | 12 069 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −47 752 | −36 831 | −17 544 | −33 604 | 243 | −14 671 | −1 985 255 |
| Summa eget kapital | 52 963 | 53 132 | 51 587 | 52 983 | 53 226 | 38 555 | 49 047 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −45 736 | −31 721 | −17 544 | −14 976 | −18 385 | −14 671 | −21 025 |
| Resultat före skatt | −47 752 | −36 831 | −17 544 | −33 604 | 243 | −14 671 | −1 985 255 |
| Årets resultat | −47 752 | −36 831 | −17 544 | −33 604 | 243 | −14 671 | −1 985 255 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: MAW Creations AB
Översikt
MAW Creations AB (org.nr 556806-8000) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Malmö. Bransch enligt SCB: holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 1 985 255 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 61 116 kr och det egna kapitalet 49 047 kr (soliditet 80,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.