M42 Food ABAktiv

556806-5741AktiebolagRegistrerat 2010BROMMA

Finansiell översikt

7 034 091 kr−1,4%
Omsättning 2025
+37,5%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2018–2025
02 mn4 mn6 mn8 mn2018201920202021202220242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn1,5 mn2018201920202021202220242025
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
2018201920202021202220242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar238 594862 2801 220 9621 166 0321 424 2951 043 6411 054 487
Summa anläggningstillgångar78 4000———0132 511
Summa tillgångar316 994862 2801 220 9621 166 0321 424 2951 043 6411 186 998
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder20 647609 312648 777628 074689 825741 7371 115 822
Långfristiga skulder———————
Summa skulder20 647609 312648 777628 074689 825741 7371 115 822
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)−21 201−43 379319 217−34 227196 513−89 913−165 728
Summa eget kapital296 347252 968572 185537 958734 470301 90471 176
Resultaträkning
Nettoomsättning1 041 3743 717 2745 178 4475 089 7635 004 9657 134 3427 034 091
Rörelseresultat−253 675−41 991396 240−31 292242 431−89 938−156 782
EBITDA−220 075−41 991———−89 938−148 693
Resultat före skatt−18 450−43 379395 829−34 227239 746−89 913−165 728
Årets resultat−21 201−43 379319 217−34 227196 513−89 913−165 728
Personalkostnader29 2961 511 3391 854 0832 369 0552 466 3693 367 2353 042 886
Avskrivningar33 6000———08 089
Övriga nyckeltal
Anställda15—7756
Föreslagen utdelning————0——

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: M42 Food AB

Översikt

M42 Food AB (org.nr 556806-5741) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Bromma. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 7 034 091 kr, vilket är 1,4 % mindre än året innan (7 134 342 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 37,5 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 165 728 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 6 (året innan: 5). Nettoomsättningen per anställd var 1 172 349 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 186 998 kr och det egna kapitalet 71 176 kr (soliditet 6,0 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag