ExaktAlign ABAktiv

556806-3845AktiebolagRegistrerat 2010VAREKIL

Finansiell översikt

16 606 000 kr+14,1%
Omsättning 2024/25
+17,7%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020/21–2024/25
05 mn10 mn15 mn20 mn2020/212021/222023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
010 mn20 mn2020/212021/222023/242024/25
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
2020/212021/222023/242024/25
Nettoomsättning10 182 00014 207 00014 557 00016 606 000
Årets resultat626 0392 333 4952 533 4041 667 560
Balanserat resultat————
Summa tillgångar8 327 95111 200 64814 069 88716 423 098
Summa skulder4 618 8485 358 0505 619 4876 805 137
Summa eget kapital3 709 1035 842 5988 450 4009 617 961
Anställda2344
Föreslagen utdelning———0

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Samma bransch i VAREKIL

Sammanfattning: ExaktAlign AB

Översikt

ExaktAlign AB (org.nr 556806-3845) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Varekil. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 16 606 000 kr, vilket är 14,1 % mer än året innan (14 557 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 17,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 667 560 kr (10,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4. Nettoomsättningen per anställd var 4 151 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 16 423 098 kr och det egna kapitalet 9 617 961 kr (soliditet 58,6 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.