Gemla Invest ABAktiv

556805-7102AktiebolagRegistrerat 2010GEMLA

Finansiell översikt

4 285 000 kr+39,2%
Omsättning 2025
+39,2%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2024–2025
02 mn4 mn6 mn20242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
010 mn20 mn30 mn20242025
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
20242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar413 259121 027
Summa anläggningstillgångar20 958 55825 319 730
Summa tillgångar21 372 00025 441 000
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder9 529 41110 468 516
Långfristiga skulder10 354 7019 902 967
Summa skulder19 884 29521 188 659
Aktiekapital100 000100 000
Balanserat resultat——
Årets resultat (eget kapital)122 4993 696
Summa eget kapital1 487 7054 252 341
Resultaträkning
Nettoomsättning3 079 0004 285 000
Rörelseresultat911 030869 691
EBITDA2 003 3802 301 202
Resultat före skatt158 0584 910
Årets resultat122 4993 696
Personalkostnader——
Avskrivningar1 092 3501 431 511
Övriga nyckeltal
Anställda——
Föreslagen utdelning——

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Gemla Invest AB

Översikt

Gemla Invest AB (org.nr 556805-7102) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Gemla. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 285 000 kr, vilket är 39,2 % mer än året innan (3 079 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 3 696 kr (0,1 % av nettoomsättningen). Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 25 441 000 kr och det egna kapitalet 4 252 341 kr (soliditet 16,7 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.