Kebel ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 300 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 222 745 | 1 246 559 | 983 094 | 491 736 |
| Summa anläggningstillgångar | 153 581 | 71 728 | 47 920 | 38 336 |
| Summa tillgångar | 376 326 | 1 318 287 | 1 031 014 | 530 072 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 123 134 | 466 815 | 232 484 | 155 925 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 185 134 | 528 815 | 325 484 | 155 925 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 130 598 | 738 280 | 186 058 | −121 383 |
| Summa eget kapital | 191 192 | 789 472 | 705 530 | 374 147 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 480 000 | 1 882 000 | 755 000 | 191 000 |
| Rörelseresultat | 156 863 | 925 394 | 249 945 | −215 400 |
| EBITDA | 241 665 | 1 007 247 | 312 534 | −205 816 |
| Resultat före skatt | 164 452 | 929 754 | 234 231 | −121 383 |
| Årets resultat | 130 598 | 738 280 | 186 058 | −121 383 |
| Personalkostnader | 120 225 | 735 386 | 315 642 | 304 763 |
| Avskrivningar | 84 802 | 81 853 | 62 589 | 9 584 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | 270 000 | 210 000 | 300 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Kebel AB
Översikt
Kebel AB (org.nr 556804-6956) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Grängesberg. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 191 000 kr, vilket är 74,7 % mindre än året innan (755 000 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 26,4 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2023–2026). Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 121 383 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2. Nettoomsättningen per anställd var 95 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 530 072 kr och det egna kapitalet 374 147 kr (soliditet 70,6 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 300 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.