Gävle Face & Body Center ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 784 376 | 721 563 | 326 828 | 225 970 | 295 530 | 260 197 |
| Summa anläggningstillgångar | 282 000 | 129 150 | 0 | 23 535 | 79 448 | 101 667 |
| Summa tillgångar | 1 066 376 | 850 713 | 326 828 | 249 505 | 374 978 | 361 864 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 412 484 | 307 192 | 231 438 | 266 197 | 167 608 | 123 961 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | 170 571 | 168 072 |
| Summa skulder | 506 484 | 401 192 | 231 438 | 266 197 | 338 179 | 292 033 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 222 653 | 89 629 | 45 390 | −112 082 | 53 492 | 33 031 |
| Summa eget kapital | 559 892 | 449 521 | 95 390 | −16 692 | 36 799 | 69 831 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 3 182 000 | 2 426 000 | 2 424 000 | 1 609 000 | 1 369 000 | 1 386 000 |
| Rörelseresultat | 378 487 | 118 240 | −30 179 | −72 814 | 148 949 | 71 550 |
| EBITDA | 436 779 | 179 090 | −30 179 | −70 199 | 154 990 | 83 421 |
| Resultat före skatt | 283 767 | 116 105 | 62 205 | −112 082 | 68 482 | 18 306 |
| Årets resultat | 222 653 | 89 629 | 45 390 | −112 082 | 53 492 | 33 031 |
| Personalkostnader | 1 599 236 | 1 069 095 | 1 128 336 | 641 730 | 378 429 | 537 426 |
| Avskrivningar | 58 292 | 60 850 | 0 | 2 615 | 6 041 | 11 871 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Gävle Face & Body Center AB
Översikt
Gävle Face & Body Center AB (org.nr 556804-6618) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Gävle. Bransch enligt SCB: skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar (SNI 96220).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 386 000 kr, vilket är 1,2 % mer än året innan (1 369 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 15,3 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 33 031 kr (2,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 693 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 361 864 kr och det egna kapitalet 69 831 kr (soliditet 19,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.