Stil Kakel & Design i Södertälje ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 40 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 345 433 | 727 007 | 271 794 | 514 088 | 415 336 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 540 731 | 1 540 731 | 1 540 731 | 1 540 731 | 1 540 731 |
| Summa tillgångar | 1 886 164 | 2 267 738 | 1 812 525 | 2 054 819 | 1 956 067 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 451 793 | 530 751 | 293 953 | 362 648 | 277 356 |
| Långfristiga skulder | 863 201 | 1 147 771 | 1 040 700 | 1 141 000 | 1 135 537 |
| Summa skulder | 1 359 994 | 1 723 522 | 1 334 653 | 1 503 648 | 1 412 893 |
| Aktiekapital | 75 000 | 75 000 | 75 000 | 75 000 | 75 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 21 184 | 18 046 | −66 343 | 73 298 | 32 003 |
| Summa eget kapital | 526 170 | 544 216 | 477 872 | 551 171 | 543 174 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 352 000 | 3 040 000 | 2 773 000 | 2 470 000 | 2 551 000 |
| Rörelseresultat | 4 527 | 89 685 | −27 939 | 154 677 | 98 302 |
| Resultat före skatt | 28 863 | 24 034 | −66 343 | 75 316 | 41 495 |
| Årets resultat | 21 184 | 18 046 | −66 343 | 73 298 | 32 003 |
| Personalkostnader | 1 271 115 | 1 302 306 | 1 164 350 | 1 205 305 | 1 393 127 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 40 000 | 40 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Stil Kakel & Design i Södertälje AB
Översikt
Stil Kakel & Design i Södertälje AB (org.nr 556804-4548) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Södertälje.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 2 551 000 kr, vilket är 3,3 % mer än året innan (2 470 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,1 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 32 003 kr (1,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 275 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 956 067 kr och det egna kapitalet 543 174 kr (soliditet 27,8 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 40 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.