Kagan Meetings ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 716 971 | 1 102 562 | 3 900 925 | 3 594 066 | 2 238 499 | 2 565 730 |
| Summa anläggningstillgångar | 8 543 586 | 9 023 586 | 5 683 077 | 4 504 133 | 4 507 448 | 3 486 328 |
| Summa tillgångar | 11 260 557 | 10 126 148 | 9 584 002 | 8 098 199 | 6 745 947 | 6 052 058 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 324 590 | 225 498 | 311 113 | 161 972 | −92 842 | 126 769 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 6 308 590 | 4 916 498 | 3 668 113 | 1 768 972 | 523 158 | 126 769 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 355 693 | 257 683 | 706 239 | 413 337 | −106 438 | −297 499 |
| Summa eget kapital | 4 951 967 | 5 209 650 | 5 915 889 | 6 329 227 | 6 222 789 | 5 925 289 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 2 840 000 | 0 | 1 389 530 | 223 043 | 136 231 | 138 083 |
| Rörelseresultat | −556 818 | −1 105 895 | −708 007 | −1 207 223 | −1 171 200 | −1 181 529 |
| Resultat före skatt | 488 653 | 355 073 | 902 011 | 564 275 | −106 438 | −297 499 |
| Årets resultat | 355 693 | 257 683 | 706 239 | 413 337 | −106 438 | −297 499 |
| Personalkostnader | 1 157 952 | 1 027 648 | 1 101 591 | 1 226 111 | 1 229 934 | 1 298 658 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Kagan Meetings AB
Översikt
Kagan Meetings AB (org.nr 556804-2864) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Norrtälje. Bransch enligt SCB: arrangemang av kongresser och mässor (SNI 82300).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 138 083 kr, vilket är 1,4 % mer än året innan (136 231 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 45,4 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 297 499 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 138 083 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 6 052 058 kr och det egna kapitalet 5 925 289 kr (soliditet 97,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.