Resans Café ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 141 488 | 27 516 | 43 718 | 78 876 | 126 600 | 146 358 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 260 720 | 710 400 | 681 600 | 652 800 | 624 000 |
| Summa tillgångar | 141 488 | 288 236 | 754 118 | 760 476 | 779 400 | 770 358 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 13 636 | 168 750 | 648 750 | 648 750 | 655 470 | 646 154 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 13 636 | 168 750 | 648 750 | 648 750 | 655 470 | 646 154 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 272 | −8 366 | −14 118 | 6 358 | 12 204 | 274 |
| Summa eget kapital | 127 852 | 119 486 | 105 368 | 111 726 | 123 930 | 124 204 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 583 495 | 0 | 0 | 0 | 0 | 42 000 |
| Rörelseresultat | 18 094 | −8 366 | −14 118 | 6 136 | 12 054 | 215 |
| EBITDA | — | — | −4 518 | 34 936 | 40 854 | 29 015 |
| Resultat före skatt | 344 | −8 366 | −14 118 | 6 358 | 12 204 | 274 |
| Årets resultat | 272 | −8 366 | −14 118 | 6 358 | 12 204 | 274 |
| Personalkostnader | 305 579 | 172 | 0 | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | 9 600 | 28 800 | 28 800 | 28 800 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Resans Café AB
Översikt
Resans Café AB (org.nr 556803-9746) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Umeå. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 42 000 kr. Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 51,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 274 kr (0,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 770 358 kr och det egna kapitalet 124 204 kr (soliditet 16,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.