Verdure consult ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 115 175 | 155 076 | 146 294 | 150 853 | 162 845 | 162 065 | 178 588 |
| Summa anläggningstillgångar | 43 400 | 29 912 | 31 681 | 21 925 | 12 169 | 2 976 | 0 |
| Summa tillgångar | 158 575 | 184 988 | 177 975 | 172 778 | 175 014 | 165 041 | 178 588 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 37 005 | 50 187 | 28 112 | 27 169 | 23 469 | 6 348 | 8 664 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 37 005 | 50 187 | 28 112 | 27 169 | 23 469 | 6 348 | 8 664 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 17 174 | 13 231 | 15 062 | −4 254 | 5 936 | 7 149 | 11 231 |
| Summa eget kapital | 121 570 | 134 801 | 149 863 | 145 609 | 151 545 | 158 693 | 169 924 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 45 000 | 41 000 | 42 000 | 27 000 | 25 000 | 0 | 25 200 |
| Rörelseresultat | 17 302 | 15 334 | 19 092 | −4 231 | 6 445 | 8 912 | 14 111 |
| EBITDA | 24 575 | 28 822 | 32 203 | 5 525 | 16 201 | 18 105 | 17 087 |
| Resultat före skatt | 17 174 | 15 334 | 19 151 | −4 254 | 6 391 | 8 984 | 14 137 |
| Årets resultat | 17 174 | 13 231 | 15 062 | −4 254 | 5 936 | 7 149 | 11 231 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | 1 000 |
| Avskrivningar | 7 273 | 13 488 | 13 111 | 9 756 | 9 756 | 9 193 | 2 976 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Verdure consult AB
Översikt
Verdure consult AB (org.nr 556802-1223) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Visby. Bransch enligt SCB: odling av växter för dryckesframställning (SNI 01270).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 25 200 kr. Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 9,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 11 231 kr (44,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 178 588 kr och det egna kapitalet 169 924 kr (soliditet 95,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.