Bendan Invest ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 322 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 22 036 150 | 22 622 376 | 23 905 017 | 24 495 676 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 22 036 150 | 22 622 376 | 23 905 017 | 24 495 676 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 927 266 | 1 185 610 | 975 657 | 1 137 161 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 3 376 643 | 2 937 244 | 2 227 291 | 1 137 161 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 3 059 507 | 1 220 875 | 2 196 919 | 1 890 339 |
| Summa eget kapital | 18 659 507 | 19 685 132 | 21 677 726 | 23 358 515 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 26 023 000 | 42 098 000 | 36 348 000 | 8 097 000 |
| Rörelseresultat | 4 998 149 | 849 129 | 2 304 848 | 1 140 670 |
| Resultat före skatt | 3 862 600 | 1 560 101 | 2 785 809 | 2 389 728 |
| Årets resultat | 3 059 507 | 1 220 875 | 2 196 919 | 1 890 339 |
| Personalkostnader | 134 702 | 0 | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 0 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 204 325 | 209 550 | 322 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Bendan Invest AB
Översikt
Bendan Invest AB (org.nr 556801-1349) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Skanör. Bransch enligt SCB: förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare (SNI 64994).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 8 097 000 kr, vilket är 77,7 % mindre än året innan (36 348 000 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 32,2 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2023–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 1 890 339 kr (23,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2024. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 24 495 676 kr och det egna kapitalet 23 358 515 kr (soliditet 95,4 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 322 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.