PM Catering i Stockholm ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 274 190 | 624 745 | 183 135 | 148 794 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 0 | — | — |
| Summa tillgångar | 1 274 190 | 624 745 | 183 135 | 148 794 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 419 227 | 161 473 | 22 900 | 0 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 419 227 | 261 473 | 22 900 | 0 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 346 397 | 258 310 | −203 037 | −11 441 |
| Summa eget kapital | 854 963 | 363 272 | 160 235 | 148 794 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 427 000 | 856 000 | 135 000 | −1 |
| Rörelseresultat | 355 530 | 426 461 | −301 789 | −10 257 |
| Resultat före skatt | 355 222 | 326 578 | −203 037 | −11 441 |
| Årets resultat | 346 397 | 258 310 | −203 037 | −11 441 |
| Personalkostnader | 753 310 | 604 153 | 413 973 | 0 |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 2 | 1 | 1 | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: PM Catering i Stockholm AB
Översikt
PM Catering i Stockholm AB (org.nr 556800-5754) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Skarpnäck. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var −1 kr, vilket är 100 % mindre än året innan (135 000 kr). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 11 441 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 135 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 148 794 kr och det egna kapitalet 148 794 kr (soliditet 100 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.