Proex supply & services ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 033 000 | 2 788 000 | 7 538 000 | 4 813 000 | 4 694 000 |
| Årets resultat | 106 247 | 786 425 | 902 697 | 549 772 | 93 527 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 434 895 | 1 836 884 | 2 442 902 | 2 512 696 | 1 952 387 |
| Summa skulder | 119 120 | 734 683 | 688 004 | 783 028 | 579 192 |
| Summa eget kapital | 315 775 | 1 102 201 | 1 754 898 | 1 729 668 | 1 373 195 |
| Anställda | 1 | 1 | 8 | 8 | 7 |
| Föreslagen utdelning | — | 250 000 | 575 000 | 450 000 | 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Proex supply & services AB
Översikt
Proex supply & services AB (org.nr 556800-1852) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Lindome. Bransch enligt SCB: lokalvård (SNI 81210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 694 000 kr, vilket är 2,5 % mindre än året innan (4 813 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 10,7 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 93 527 kr (2,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 7 (året innan: 8). Nettoomsättningen per anställd var 670 571 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 952 387 kr och det egna kapitalet 1 373 195 kr (soliditet 70,3 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 200 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.