Henhao Technology ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 372 939 | 323 383 | 287 770 | 254 824 | 162 088 | 94 758 | 54 210 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 372 939 | 323 383 | 287 770 | 254 824 | 162 088 | 94 758 | 54 210 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 21 895 | 18 436 | 19 914 | 19 149 | 22 608 | 24 164 | 28 023 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 39 881 | 18 436 | 19 914 | 19 149 | 22 608 | 24 164 | 28 023 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 354 | −28 111 | −37 091 | −32 181 | −92 882 | −74 261 | −44 407 |
| Summa eget kapital | 333 058 | 304 947 | 267 856 | 235 675 | 139 480 | 70 594 | 26 187 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 1 000 | 0 | 0 | −1 | −1 | 188 | −3 |
| Rörelseresultat | −36 670 | −45 727 | −37 063 | −32 783 | −92 882 | −71 574 | −44 407 |
| Resultat före skatt | 2 676 | −28 111 | −37 091 | −32 181 | −92 882 | −71 574 | −44 407 |
| Årets resultat | 1 354 | −28 111 | −37 091 | −32 181 | −92 882 | −74 261 | −44 407 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | 0 | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Henhao Technology AB
Översikt
Henhao Technology AB (org.nr 556800-0987) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Lidingö. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var −3 kr, vilket är 102 % mindre än året innan (188 kr). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 44 407 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 7 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2021. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 54 210 kr och det egna kapitalet 26 187 kr (soliditet 48,3 %).
Värt att notera
Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (100 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.