Iform Hästfoder AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 650 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 546 000 | 5 758 000 | 6 761 000 | 5 566 000 | 4 875 000 |
| Årets resultat | 498 102 | 541 053 | 852 590 | 745 110 | 641 276 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 975 804 | 1 234 864 | 1 498 722 | 1 691 532 | 1 656 443 |
| Summa skulder | 295 383 | 563 390 | 474 658 | 822 358 | 895 993 |
| Summa eget kapital | 680 421 | 671 474 | 1 024 064 | 869 174 | 760 450 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | 550 000 | 500 000 | 900 000 | 750 000 | 650 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Iform Hästfoder Aktiebolag
Översikt
Iform Hästfoder Aktiebolag (org.nr 556799-1574) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Löberöd. Bransch enligt SCB: framställning av beredda fodermedel (SNI 10910).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 875 000 kr, vilket är 12,4 % mindre än året innan (5 566 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 1,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 641 276 kr (13,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 4 875 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 656 443 kr och det egna kapitalet 760 450 kr (soliditet 45,9 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 650 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.