TM-Security ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023/24Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2024
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 63 000 | 2 496 000 | 3 276 000 | 2 527 000 |
| Årets resultat | −172 734 | 483 919 | 303 240 | 119 131 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 542 486 | 1 584 474 | 1 423 140 | 835 593 |
| Summa skulder | 10 000 | 568 069 | 583 496 | 368 818 |
| Summa eget kapital | 532 486 | 1 016 405 | 839 644 | 466 775 |
| Anställda | 1 | 3 | 5 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | 480 000 | 492 000 | 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: TM-Security AB
Översikt
TM-Security AB (org.nr 556798-8067) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Växjö. Bransch enligt SCB: bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet (SNI 80010).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 2 527 000 kr, vilket är 22,9 % mindre än året innan (3 276 000 kr). Från 2021 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 242 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 119 131 kr (4,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 4 (året innan: 5). Nettoomsättningen per anställd var 631 750 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 835 593 kr och det egna kapitalet 466 775 kr (soliditet 55,9 %). Årsredovisningen för 2024 föreslår en utdelning på 200 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.