Destination Östersund ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2024
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 25 498 606 | 16 759 129 | 7 363 623 | 4 997 070 |
| Summa anläggningstillgångar | 447 818 | 971 400 | 815 311 | 794 590 |
| Summa tillgångar | 25 946 424 | 17 730 529 | 8 178 934 | 5 791 660 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 24 529 191 | 16 329 327 | 6 496 319 | 4 214 372 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 24 529 191 | 16 329 327 | 6 700 164 | 4 308 217 |
| Aktiekapital | 722 500 | 722 500 | 722 500 | 722 500 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −40 158 | −16 031 | 77 568 | 4 672 |
| Summa eget kapital | 1 417 233 | 1 401 202 | 1 478 770 | 1 483 443 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 17 286 000 | 20 475 000 | 23 550 000 | 19 736 000 |
| Rörelseresultat | −338 600 | −43 285 | 273 510 | −33 074 |
| EBITDA | −265 865 | 114 771 | 499 635 | 217 199 |
| Resultat före skatt | −40 158 | −16 031 | 95 428 | 40 161 |
| Årets resultat | −40 158 | −16 031 | 77 568 | 4 672 |
| Personalkostnader | 7 145 731 | 9 811 967 | 11 365 588 | 11 064 483 |
| Avskrivningar | 72 735 | 158 056 | 226 125 | 250 273 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 10 | 13 | 16 | 15 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Destination Östersund AB
Översikt
Destination Östersund AB (org.nr 556798-5592) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Östersund. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 19 736 000 kr, vilket är 16,2 % mindre än året innan (23 550 000 kr). Från 2021 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,5 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 4 672 kr (0,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 15 (året innan: 16). Nettoomsättningen per anställd var 1 315 733 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 5 791 660 kr och det egna kapitalet 1 483 443 kr (soliditet 25,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 8 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.