Råby Ingeberga Gårdar ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 1 599 600 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 790 234 | 1 979 637 | 2 491 556 | 2 027 444 | 605 658 | 1 831 246 | 3 521 805 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 571 307 | 2 551 854 | 2 264 463 | 2 538 726 | 1 947 863 | 1 798 165 | 655 042 |
| Summa tillgångar | 4 361 541 | 4 531 491 | 4 756 019 | 4 566 170 | 2 553 521 | 3 629 411 | 4 176 847 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 944 880 | 1 224 315 | 1 279 655 | 894 450 | 532 608 | 968 569 | 779 900 |
| Långfristiga skulder | 2 791 800 | 2 574 800 | 2 574 800 | 2 574 800 | 1 287 994 | 1 287 994 | 0 |
| Summa skulder | 4 074 857 | 4 172 992 | 4 314 514 | 3 973 789 | 2 325 521 | 3 306 045 | 779 900 |
| Aktiekapital | 120 000 | 120 000 | 120 000 | 120 000 | 120 000 | 120 000 | 120 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 61 895 | 71 815 | 83 006 | 150 876 | 85 619 | 95 366 | 3 073 581 |
| Summa eget kapital | 286 684 | 358 499 | 441 505 | 592 381 | 228 000 | 323 366 | 3 396 947 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 2 924 000 | 3 956 000 | 3 617 000 | 4 497 000 | 2 621 000 | 2 580 000 | 3 239 000 |
| Rörelseresultat | 324 044 | 163 140 | 181 247 | 75 128 | 4 310 | 526 076 | 2 635 703 |
| EBITDA | 753 690 | 608 480 | 563 779 | 412 281 | 402 682 | 720 434 | 2 784 323 |
| Resultat före skatt | 61 895 | 71 815 | 83 006 | 150 877 | 85 619 | 95 366 | 3 838 481 |
| Årets resultat | 61 895 | 71 815 | 83 006 | 150 876 | 85 619 | 95 366 | 3 073 581 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 429 646 | 445 340 | 382 532 | 337 153 | 398 372 | 194 358 | 148 620 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 450 000 | — | — | 1 599 600 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Råby Ingeberga Gårdar AB
Översikt
Råby Ingeberga Gårdar AB (org.nr 556798-5121) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2010 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: blandat jordbruk (SNI 01500).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 3 239 000 kr, vilket är 25,5 % mer än året innan (2 580 000 kr). Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,7 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 3 073 581 kr (94,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 4 176 847 kr och det egna kapitalet 3 396 947 kr (soliditet 81,3 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 1 599 600 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.