Smärtakademien ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 211 442 | 181 435 | 121 265 | 104 410 | 81 843 | 72 756 | 60 030 |
| Summa anläggningstillgångar | 58 088 | 58 088 | 58 088 | 0 | — | — | — |
| Summa tillgångar | 269 530 | 239 523 | 179 353 | 104 410 | 81 843 | 72 756 | 60 030 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 34 660 | 33 507 | −11 482 | 32 075 | 18 900 | 11 469 | 9 216 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 34 660 | 33 507 | −11 482 | 32 075 | 18 900 | 11 469 | 9 216 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −142 114 | −28 853 | −15 182 | −118 500 | −9 392 | −1 656 | −12 473 |
| Summa eget kapital | 234 870 | 206 016 | 190 835 | 72 335 | 62 943 | 61 287 | 50 814 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | — | — | −4 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −141 729 | −35 820 | −15 183 | −73 888 | −9 469 | −1 743 | −12 524 |
| EBITDA | −120 993 | −35 820 | — | −15 800 | — | — | — |
| Resultat före skatt | −142 114 | −31 667 | −15 182 | −73 884 | −9 392 | −1 656 | −12 473 |
| Årets resultat | −142 114 | −28 853 | −15 182 | −118 500 | −9 392 | −1 656 | −12 473 |
| Personalkostnader | 103 258 | 0 | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 20 736 | 0 | — | 58 088 | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Smärtakademien AB
Översikt
Smärtakademien AB (org.nr 556797-4158) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2009 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård (SNI 86212).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 12 473 kr. Företaget har gått med förlust under alla 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 60 030 kr och det egna kapitalet 50 814 kr (soliditet 84,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.