Målex Måleri i Tanumshede ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 800 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 342 219 | 2 379 105 | 2 124 732 | 1 701 903 | 1 745 944 |
| Summa anläggningstillgångar | 745 020 | 886 400 | 907 000 | 874 850 | 842 700 |
| Summa tillgångar | 3 087 239 | 3 265 505 | 3 031 732 | 2 576 753 | 2 588 644 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 976 634 | 1 171 769 | 955 503 | 745 643 | 718 339 |
| Långfristiga skulder | 396 700 | 369 100 | 341 500 | 313 900 | 290 712 |
| Summa skulder | 1 373 334 | 1 540 869 | 1 297 003 | 1 059 543 | 1 009 051 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 064 761 | 1 010 731 | 1 010 093 | 782 481 | 862 383 |
| Summa eget kapital | 1 713 905 | 1 724 636 | 1 734 729 | 1 517 210 | 1 579 593 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 6 524 000 | 6 669 000 | 6 580 000 | 5 565 000 | 5 146 000 |
| Rörelseresultat | 1 372 170 | 1 189 458 | 1 291 972 | 1 004 225 | 1 103 383 |
| EBITDA | 1 387 590 | 1 216 278 | 1 324 122 | 1 036 375 | 1 135 533 |
| Resultat före skatt | 1 358 478 | 1 279 181 | 1 281 984 | 991 898 | 1 094 612 |
| Årets resultat | 1 064 761 | 1 010 731 | 1 010 093 | 782 481 | 862 383 |
| Personalkostnader | 2 742 981 | 3 087 228 | 2 954 678 | 2 530 077 | 2 481 778 |
| Avskrivningar | 15 420 | 26 820 | 32 150 | 32 150 | 32 150 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 5 | 6 | 5 | 4 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | 1 000 000 | 1 000 000 | 800 000 | 800 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Målex Måleri i Tanumshede AB
Översikt
Målex Måleri i Tanumshede AB (org.nr 556796-6063) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2009 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Tanumshede. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 146 000 kr, vilket är 7,5 % mindre än året innan (5 565 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 5,8 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 862 383 kr (16,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4. Nettoomsättningen per anställd var 1 286 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 588 644 kr och det egna kapitalet 1 579 593 kr (soliditet 61,0 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 800 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.