AT Produktion & Förvaltning ABAktiv

556793-6462AktiebolagRegistrerat 2009VÄSE

Finansiell översikt

389 336 kr−27,9%
Omsättning 2023/24
+25,5%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019/20–2023/24
0200 tusen400 tusen600 tusen2019/202020/212021/222022/232023/24

Nyckeltal

2023/24
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0200 tusen400 tusen600 tusen2019/202020/212021/222022/232023/24
Sammanställning av årsredovisningar2020–2024
2019/202020/212021/222022/232023/24
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar187 818209 347251 167355 198213 094
Summa anläggningstillgångar65 782119 013273 596223 276185 463
Summa tillgångar253 600328 360524 763578 474398 557
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder9 14518 83139 71447 60631 340
Långfristiga skulder—————
Summa skulder9 14518 83139 71447 60631 340
Aktiekapital100 000100 000100 000100 000100 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)38 80865 075175 51945 81936 350
Summa eget kapital244 455309 529485 049530 868367 217
Resultaträkning
Nettoomsättning156 809272 969450 266539 804389 336
Rörelseresultat48 33883 882223 04356 40246 312
EBITDA69 119115 781289 382136 022123 780
Resultat före skatt48 05083 359221 21854 36145 840
Årets resultat38 80865 075175 51945 81936 350
Personalkostnader—————
Avskrivningar20 78131 89966 33979 62077 468
Övriga nyckeltal
Anställda—————
Föreslagen utdelning—————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: AT Produktion & Förvaltning AB

Översikt

AT Produktion & Förvaltning AB (org.nr 556793-6462) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2009 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Väse. Bransch enligt SCB: gjutning av stål (SNI 24520).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 389 336 kr, vilket är 27,9 % mindre än året innan (539 804 kr). Från 2020 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 25,5 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 36 350 kr (9,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 398 557 kr och det egna kapitalet 367 217 kr (soliditet 92,1 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.