Djurhuset i Södertälje ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 652 406 | 567 497 | 529 714 | 653 693 | 723 921 | 724 573 | 710 383 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 652 406 | 567 497 | 529 714 | 653 693 | 723 921 | 724 573 | 710 383 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 248 216 | 200 445 | 138 569 | 208 956 | 178 320 | 114 663 | 82 283 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 248 216 | 200 445 | 138 569 | 208 956 | 178 320 | 114 663 | 82 283 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 36 671 | −37 138 | 24 093 | 53 592 | 100 864 | 19 156 | 18 190 |
| Summa eget kapital | 404 190 | 367 052 | 391 145 | 444 737 | 545 601 | 609 910 | 628 100 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 1 257 071 | 1 211 569 | 1 403 540 | 1 547 706 | 1 628 923 | 1 591 885 | 1 390 094 |
| Rörelseresultat | 36 761 | −36 881 | 24 093 | 53 592 | 100 835 | 24 024 | 22 902 |
| Resultat före skatt | 36 671 | −37 138 | 24 093 | 53 592 | 100 864 | 24 104 | 22 897 |
| Årets resultat | 36 671 | −37 138 | 24 093 | 53 592 | 100 864 | 19 156 | 18 190 |
| Personalkostnader | 420 026 | 242 487 | 215 644 | 267 279 | 292 177 | 349 903 | 298 754 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Djurhuset i Södertälje AB
Översikt
Djurhuset i Södertälje AB (org.nr 556792-9152) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2009 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Södertälje.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 390 094 kr, vilket är 12,7 % mindre än året innan (1 591 885 kr). Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,7 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 18 190 kr (1,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 390 094 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 710 383 kr och det egna kapitalet 628 100 kr (soliditet 88,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.