East Street Tattoo Supply ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 300 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 6 210 632 | 5 359 938 | 4 828 687 | 4 398 135 |
| Summa anläggningstillgångar | 175 130 | 167 078 | 170 537 | 89 097 |
| Summa tillgångar | 6 385 762 | 5 527 016 | 4 999 224 | 4 487 232 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 2 254 028 | 1 684 141 | 1 353 310 | 904 944 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 3 147 370 | 2 287 483 | 1 712 807 | 1 264 441 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 150 180 | 1 141 | 46 883 | 236 374 |
| Summa eget kapital | 3 238 392 | 3 239 533 | 3 286 417 | 3 222 791 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 11 586 830 | 10 898 873 | 8 194 662 | 7 210 397 |
| Rörelseresultat | 207 565 | −275 470 | −190 329 | 316 959 |
| Resultat före skatt | 227 736 | 16 288 | 71 030 | 305 138 |
| Årets resultat | 150 180 | 1 141 | 46 883 | 236 374 |
| Personalkostnader | 2 300 699 | 2 737 148 | 1 770 510 | 1 236 329 |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 300 000 | 300 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: East Street Tattoo Supply AB
Översikt
East Street Tattoo Supply AB (org.nr 556792-6679) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2009 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: diverse övriga konsumenttjänster (SNI 96990).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 7 210 397 kr, vilket är 12,0 % mindre än året innan (8 194 662 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 14,6 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 236 374 kr (3,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 2 403 466 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 487 232 kr och det egna kapitalet 3 222 791 kr (soliditet 71,8 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 300 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.