SHF Traversvagnen 4 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2023
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 66 060 000 | 64 990 000 | 67 522 000 | 1 610 000 | 22 150 000 |
| Summa anläggningstillgångar | 357 417 000 | 339 316 000 | 331 088 000 | 335 748 000 | 338 708 000 |
| Summa tillgångar | 423 477 000 | 404 306 000 | 398 610 000 | 337 358 000 | 360 858 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 27 881 000 | 38 090 000 | 50 419 000 | 56 752 000 | 254 629 000 |
| Långfristiga skulder | 462 628 000 | 455 088 000 | 447 548 000 | 390 445 000 | 170 453 000 |
| Summa skulder | 490 509 000 | 493 178 000 | 497 967 000 | 447 197 000 | 425 082 000 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −11 344 000 | −21 840 000 | −10 485 000 | −10 481 000 | 30 615 000 |
| Summa eget kapital | −67 032 000 | −88 872 000 | −99 357 000 | −109 839 000 | −64 224 000 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 31 669 000 | 31 883 000 | 34 711 000 | 38 083 000 | 40 042 000 |
| Rörelseresultat | −10 882 000 | −660 000 | 12 082 000 | 14 491 000 | 17 481 000 |
| EBITDA | 17 352 000 | 18 677 000 | 20 577 000 | 21 861 000 | 23 293 000 |
| Resultat före skatt | −11 344 000 | −21 840 000 | −10 485 000 | −10 481 000 | 30 615 000 |
| Årets resultat | −11 344 000 | −21 840 000 | −10 485 000 | −10 481 000 | 30 615 000 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 28 234 000 | 19 337 000 | 8 495 000 | 7 370 000 | 5 812 000 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: SHF Traversvagnen 4 AB
Översikt
SHF Traversvagnen 4 AB (org.nr 556792-3908) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2009 och har funnits i 16 år. Säte enligt registret: Gävle. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 40 042 000 kr, vilket är 5,1 % mer än året innan (38 083 000 kr). Från 2019 till 2023 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2023). Årets resultat 2023 var en vinst på 30 615 000 kr (76,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 1 av 5 redovisade räkenskapsår.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2023 (−64 224 000 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (100 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning. Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.