Stay Active Sjukgymnastik i Trollhättan ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 150 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2024–2026
| 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 239 000 | 1 226 000 | 1 282 000 |
| Årets resultat | 207 980 | 189 437 | 175 654 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 542 742 | 1 694 211 | 1 534 857 |
| Summa skulder | 915 637 | 1 027 669 | 842 661 |
| Summa eget kapital | 627 105 | 666 542 | 692 196 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 150 000 | 150 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Stay Active Sjukgymnastik i Trollhättan AB
Översikt
Stay Active Sjukgymnastik i Trollhättan AB (org.nr 556792-2603) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2009 och har funnits i 17 år. Säte enligt registret: Trollhättan. Bransch enligt SCB: fysioterapeutisk verksamhet (SNI 86950).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 282 000 kr, vilket är 4,6 % mer än året innan (1 226 000 kr). Från 2024 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,7 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 175 654 kr (13,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 282 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 534 857 kr och det egna kapitalet 692 196 kr (soliditet 45,1 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 150 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.