SA North Holding ABAktiv
Finansiell översikt
Det finns inga uppgifter för den här posten.
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 12 020 | 13 724 | 15 848 | 16 028 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 719 911 | 1 719 911 | 1 719 911 | 1 719 911 |
| Summa tillgångar | 1 731 931 | 1 733 635 | 1 735 759 | 1 735 939 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 543 565 | 674 799 | 813 255 | 929 713 |
| Långfristiga skulder | 3 307 119 | 3 307 119 | 3 319 119 | 3 318 644 |
| Summa skulder | 3 850 684 | 3 981 918 | 4 132 374 | 4 248 357 |
| Aktiekapital | 118 300 | 118 300 | 118 300 | 118 300 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −5 939 294 | −129 530 | −148 332 | −115 803 |
| Summa eget kapital | −2 118 753 | −2 248 283 | −2 396 615 | −2 512 418 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | −38 171 | −18 060 | −15 067 | −16 061 |
| Resultat före skatt | −5 939 294 | −129 530 | −148 332 | −115 803 |
| Årets resultat | −5 939 294 | −129 530 | −148 332 | −115 803 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: SA North Holding AB
Översikt
SA North Holding AB (org.nr 556792-0417) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2009 och har funnits i 17 år. Säte enligt registret: Öjebyn. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 115 803 kr. Företaget har gått med förlust under alla 4 redovisade räkenskapsår.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2026 (−2 512 418 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (118 300 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.