Slöinge 1:47 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 161 328 | 215 889 | 247 399 | 255 523 | 268 454 | 123 958 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 158 399 | 2 120 961 | 1 946 585 | 1 909 647 | 1 998 689 | 2 123 511 |
| Summa tillgångar | 2 319 727 | 2 336 850 | 2 193 984 | 2 165 170 | 2 267 143 | 2 247 469 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 61 580 | 60 294 | 76 089 | 76 510 | 196 307 | 206 633 |
| Långfristiga skulder | 2 170 376 | 2 140 376 | 2 080 655 | 2 050 655 | 2 020 655 | 1 990 655 |
| Summa skulder | 2 231 956 | 2 200 670 | 2 156 744 | 2 127 165 | 2 216 962 | 2 197 288 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 26 596 | 48 409 | −13 663 | 764 | −128 773 | −162 751 |
| Summa eget kapital | 87 771 | 136 180 | 37 240 | 38 005 | 50 181 | 50 181 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 173 000 | 197 000 | 193 000 | 185 000 | 223 000 | 223 000 |
| Rörelseresultat | 60 406 | 75 537 | 18 433 | 60 353 | −65 022 | −117 010 |
| EBITDA | 97 344 | 112 475 | 55 371 | 97 291 | −28 084 | −80 072 |
| Resultat före skatt | 26 596 | 48 409 | −13 663 | 764 | −128 773 | −162 751 |
| Årets resultat | 26 596 | 48 409 | −13 663 | 764 | −128 773 | −162 751 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 36 938 | 36 938 | 36 938 | 36 938 | 36 938 | 36 938 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Slöinge 1:47 AB
Översikt
Slöinge 1:47 AB (org.nr 556791-3529) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2009 och har funnits i 17 år. Säte enligt registret: Falkenberg. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 223 000 kr, i nivå med året innan. Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 162 751 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 247 469 kr och det egna kapitalet 50 181 kr (soliditet 2,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.