Umeå Dentallaboratorium ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 600 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2024
| 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 2 984 013 | 3 379 945 | 2 597 158 |
| Summa anläggningstillgångar | 62 318 | 507 203 | 552 626 |
| Summa tillgångar | 3 046 331 | 3 887 148 | 3 149 784 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 376 657 | 816 031 | 500 537 |
| Långfristiga skulder | 1 497 055 | 1 487 680 | 1 338 675 |
| Summa skulder | 2 313 712 | 2 921 581 | 2 591 481 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −185 864 | 232 948 | 192 736 |
| Summa eget kapital | 732 619 | 965 567 | 558 303 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 6 205 936 | 8 112 405 | 7 240 000 |
| Rörelseresultat | 149 879 | 484 705 | 404 575 |
| EBITDA | 844 884 | 627 978 | 570 047 |
| Resultat före skatt | −61 325 | 311 324 | 254 606 |
| Årets resultat | −185 864 | 232 948 | 192 736 |
| Personalkostnader | 2 882 317 | 4 025 171 | 4 324 913 |
| Avskrivningar | 695 005 | 143 273 | 165 472 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 6 | 6 | 6 |
| Föreslagen utdelning | — | 600 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Umeå Dentallaboratorium AB
Översikt
Umeå Dentallaboratorium AB (org.nr 556790-7331) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2009 och har funnits i 17 år. Säte enligt registret: Umeå. Bransch enligt SCB: tillverkning av tandproteser (SNI 32502).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 7 240 000 kr, vilket är 10,8 % mindre än året innan (8 112 405 kr). Från 2022 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 8,0 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 192 736 kr (2,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 6. Nettoomsättningen per anställd var 1 206 667 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 3 149 784 kr och det egna kapitalet 558 303 kr (soliditet 17,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.