Putte Anderssons Skogsentreprenad ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 373 271 | 1 530 267 | 2 134 787 | 1 324 396 | 1 996 225 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 033 262 | 1 756 204 | 1 600 819 | 6 951 869 | 5 499 015 |
| Summa tillgångar | 3 406 533 | 3 286 471 | 3 735 606 | 8 276 265 | 7 495 240 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 826 950 | 740 972 | 1 597 349 | 1 688 470 | 1 671 470 |
| Långfristiga skulder | 1 549 342 | 1 152 441 | 720 733 | 4 799 912 | 3 829 398 |
| Summa skulder | 2 794 582 | 2 561 703 | 2 986 372 | 7 266 672 | 6 279 157 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 78 632 | 112 817 | 24 466 | 260 359 | 206 490 |
| Summa eget kapital | 611 951 | 724 768 | 749 234 | 1 009 593 | 1 216 083 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 378 000 | 3 891 000 | 4 465 000 | 6 911 000 | 5 926 000 |
| Rörelseresultat | 548 711 | 462 485 | 103 021 | 703 579 | 569 257 |
| EBITDA | 662 437 | 739 543 | 376 406 | 1 552 834 | 1 834 813 |
| Resultat före skatt | 99 275 | 144 139 | 33 836 | 328 944 | 264 446 |
| Årets resultat | 78 632 | 112 817 | 24 466 | 260 359 | 206 490 |
| Personalkostnader | 1 071 709 | 1 203 250 | 1 027 036 | 1 392 323 | 1 866 974 |
| Avskrivningar | 113 726 | 277 058 | 273 385 | 849 255 | 1 265 556 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 3 | 2 | 2 | 2 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Putte Anderssons Skogsentreprenad AB
Översikt
Putte Anderssons Skogsentreprenad AB (org.nr 556790-0526) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2009 och har funnits i 17 år. Säte enligt registret: Häggenås. Bransch enligt SCB: drivning (SNI 02200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 926 000 kr, vilket är 14,3 % mindre än året innan (6 911 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,9 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 206 490 kr (3,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 1 975 333 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 7 495 240 kr och det egna kapitalet 1 216 083 kr (soliditet 16,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.