ESP Technologies ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 500 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 125 525 | 76 125 | — | — | — |
| Årets resultat | 57 102 | 113 260 | 22 938 | 1 164 993 | 277 340 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 4 194 473 | 3 938 530 | 3 671 311 | 4 757 312 | 4 734 964 |
| Summa skulder | 682 606 | 503 403 | 403 246 | 324 254 | 224 566 |
| Summa eget kapital | 3 511 867 | 3 435 127 | 3 268 065 | 4 433 058 | 4 510 398 |
| Anställda | — | — | 1 | 0 | — |
| Föreslagen utdelning | 190 000 | 190 000 | — | — | 500 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: ESP Technologies AB
Översikt
ESP Technologies AB (org.nr 556789-9710) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2009 och har funnits i 17 år. Säte enligt registret: Växjö. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik (SNI 71124).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 76 125 kr, vilket är 39,4 % mindre än året innan (125 525 kr). Från 2019 till 2023 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 27,3 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2023). Årets resultat 2026 var en vinst på 277 340 kr. Företaget har gått med vinst under alla 8 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 4 734 964 kr och det egna kapitalet 4 510 398 kr (soliditet 95,3 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 500 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.