City Laser i Göteborg ABAktiv

556789-4331AktiebolagRegistrerat 2009GÖTEBORG

Finansiell översikt

11 032 000 kr+12,2%
Omsättning 2025
+2,1%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020–2025
05 mn10 mn15 mn202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn202020212022202320242025

Utdelning

föreslagen
2023

Föreslagen utdelning 45 000 kr.

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar1 539 0911 288 0641 136 1331 031 4161 507 8411 615 864
Summa anläggningstillgångar1 785 3371 578 7661 263 017951 203837 626863 495
Summa tillgångar3 324 4282 866 8302 399 1501 982 6192 345 4672 479 359
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder2 060 5291 552 1881 113 056887 5102 187 5581 927 067
Långfristiga skulder——56 206312 745277 419440 258
Summa skulder3 140 5292 632 1882 249 2621 620 2552 642 2172 367 325
Aktiekapital100 000100 000100 000100 000100 000100 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)4 98050 743−84 754212 476−639 276358 784
Summa eget kapital183 899234 642149 888362 364−296 750112 034
Resultaträkning
Nettoomsättning9 923 00011 580 0009 979 0008 850 0009 829 00011 032 000
Rörelseresultat27 25782 284−14 997−380 664−850 242199 672
EBITDA339 396431 385300 752−68 850−607 212466 204
Resultat före skatt25 49875 365−82 131277 061−639 276358 784
Årets resultat4 98050 743−84 754212 476−639 276358 784
Personalkostnader2 474 2002 661 5852 246 8862 979 1772 868 6512 922 658
Avskrivningar312 139349 101315 749311 814243 030266 532
Övriga nyckeltal
Anställda555554
Föreslagen utdelning———45 000——

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: City Laser i Göteborg AB

Översikt

City Laser i Göteborg AB (org.nr 556789-4331) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2009 och har funnits i 17 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus (SNI 86222).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 11 032 000 kr, vilket är 12,2 % mer än året innan (9 829 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,1 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 358 784 kr (3,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4 (året innan: 5). Nettoomsättningen per anställd var 2 758 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 479 359 kr och det egna kapitalet 112 034 kr (soliditet 4,5 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag

City Laser i Göteborg AB (556789-4331) — bolagsprofil.se