Gassy ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 108 225 | 131 035 | 125 870 | 120 733 | 114 319 | 105 027 | 97 185 | 41 742 |
| Summa anläggningstillgångar | 31 683 | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 139 908 | 131 035 | 125 870 | 120 733 | 114 319 | 105 027 | 97 185 | 41 742 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 54 232 | 56 566 | 55 965 | 56 998 | 57 000 | 46 999 | 36 999 | 999 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 54 232 | 56 566 | 55 965 | 56 998 | 57 000 | 46 999 | 36 999 | 999 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −22 096 | −11 208 | −4 563 | −6 171 | −6 415 | −9 292 | −7 841 | −55 443 |
| Summa eget kapital | 85 676 | 74 469 | 69 905 | 63 735 | 57 319 | 58 028 | 60 186 | 40 743 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 2 000 | 1 000 | 1 000 | 0 | 1 000 | 0 | −1 | 0 |
| Rörelseresultat | −22 094 | −11 200 | −4 563 | −6 171 | −6 415 | −9 295 | −7 843 | −55 456 |
| Resultat före skatt | −22 096 | −11 208 | −4 563 | −6 171 | −6 415 | −9 292 | −7 841 | −55 443 |
| Årets resultat | −22 096 | −11 208 | −4 563 | −6 171 | −6 415 | −9 292 | −7 841 | −55 443 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Gassy AB
Översikt
Gassy AB (org.nr 556788-9604) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2009 och har funnits i 17 år. Säte enligt registret: Björklinge. Bransch enligt SCB: litterärt skapande och musikkomposition (SNI 90110).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 55 443 kr. Företaget har gått med förlust under alla 8 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 41 742 kr och det egna kapitalet 40 743 kr (soliditet 97,6 %).
Värt att notera
Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (100 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.