Fjällhalsen 718 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 707 848 | 736 215 | 561 848 | 611 356 | 1 353 034 |
| Summa anläggningstillgångar | 554 493 | 524 092 | 1 113 650 | 1 270 068 | 1 295 018 |
| Summa tillgångar | 1 262 341 | 1 260 307 | 1 675 498 | 1 881 424 | 2 648 052 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 150 000 | 150 141 | 277 640 | 540 874 | 348 435 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 150 000 | 150 141 | 277 640 | 540 874 | 348 435 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 2 060 | −2 175 | 287 691 | −57 308 | −40 933 |
| Summa eget kapital | 1 112 341 | 1 110 166 | 1 397 858 | 1 340 550 | 2 299 617 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 179 000 | 364 000 | 268 000 | 220 000 | 181 000 |
| Rörelseresultat | −124 492 | −2 175 | −88 754 | −65 379 | −246 645 |
| EBITDA | −91 706 | 39 877 | −33 812 | −5 396 | −117 795 |
| Resultat före skatt | 2 060 | −2 175 | 355 631 | −57 308 | −40 933 |
| Årets resultat | 2 060 | −2 175 | 287 691 | −57 308 | −40 933 |
| Personalkostnader | 5 821 | 0 | — | — | — |
| Avskrivningar | 32 786 | 42 052 | 54 942 | 59 983 | 128 850 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Fjällhalsen 718 AB
Översikt
Fjällhalsen 718 AB (org.nr 556788-0868) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2009 och har funnits i 17 år. Säte enligt registret: Östersund.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 181 000 kr, vilket är 17,7 % mindre än året innan (220 000 kr). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 40 933 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 648 052 kr och det egna kapitalet 2 299 617 kr (soliditet 86,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.