Nordmalings Borrteknik ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 410 385 | 587 210 | 688 106 | 808 727 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 823 888 | 2 438 987 | 2 088 339 | 1 965 343 |
| Summa tillgångar | 3 234 273 | 3 026 197 | 2 776 445 | 2 774 070 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 1 308 421 | 1 091 242 | 987 849 | 1 379 182 |
| Långfristiga skulder | 1 342 405 | 880 952 | 730 005 | 382 381 |
| Summa skulder | 2 650 826 | 1 972 194 | 1 717 854 | 1 761 563 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −44 254 | 470 556 | 4 588 | −46 084 |
| Summa eget kapital | 583 447 | 1 054 003 | 1 058 591 | 1 012 507 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 748 000 | 4 814 000 | 3 704 000 | 3 849 000 |
| Rörelseresultat | −311 396 | 593 376 | 86 432 | 22 293 |
| EBITDA | 113 925 | 964 865 | 437 080 | 239 018 |
| Resultat före skatt | −44 254 | 470 556 | 6 017 | −46 084 |
| Årets resultat | −44 254 | 470 556 | 4 588 | −46 084 |
| Personalkostnader | 601 227 | 760 386 | 765 624 | 854 972 |
| Avskrivningar | 425 321 | 371 489 | 350 648 | 216 725 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Nordmalings Borrteknik AB
Översikt
Nordmalings Borrteknik AB (org.nr 556786-7808) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2009 och har funnits i 17 år. Säte enligt registret: Nordmaling. Bransch enligt SCB: allmännyttiga anläggningsarbeten för värme, vatten och avlopp (SNI 42210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 849 000 kr, vilket är 3,9 % mer än året innan (3 704 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 0,9 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 46 084 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 924 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 774 070 kr och det egna kapitalet 1 012 507 kr (soliditet 36,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.