Ekenhälsan Rewell ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 528 182 | 2 207 978 | 1 186 325 | 1 760 386 | 1 715 426 |
| Summa anläggningstillgångar | 61 673 | 41 694 | 28 690 | 15 679 | 2 668 |
| Summa tillgångar | 2 589 855 | 2 249 672 | 1 215 015 | 1 776 065 | 1 718 094 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 322 182 | 1 572 502 | 728 321 | 1 451 223 | 1 393 106 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 622 182 | 1 872 502 | 878 321 | 1 451 223 | 1 393 106 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 847 330 | 109 497 | −40 477 | −11 851 | 146 |
| Summa eget kapital | 967 673 | 377 170 | 336 694 | 324 842 | 324 988 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 10 555 000 | 10 905 000 | 8 009 000 | 7 108 000 | 6 481 000 |
| Rörelseresultat | 1 308 804 | 139 006 | −200 683 | 2 074 716 | 2 102 972 |
| EBITDA | 1 331 773 | 158 985 | −187 679 | 2 087 727 | 2 115 983 |
| Resultat före skatt | 1 069 243 | 138 790 | −40 477 | −11 851 | 5 005 |
| Årets resultat | 847 330 | 109 497 | −40 477 | −11 851 | 146 |
| Personalkostnader | 5 879 832 | 6 494 243 | 4 196 548 | 2 356 415 | 2 036 854 |
| Avskrivningar | 22 969 | 19 979 | 13 004 | 13 011 | 13 011 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 9 | 9 | 6 | 5 | 5 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Ekenhälsan Rewell AB
Översikt
Ekenhälsan Rewell AB (org.nr 556784-9004) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2009 och har funnits i 17 år. Säte enligt registret: Kållered. Bransch enligt SCB: specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus (SNI 86222).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 6 481 000 kr, vilket är 8,8 % mindre än året innan (7 108 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 11,5 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 146 kr (0,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5. Nettoomsättningen per anställd var 1 296 200 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 718 094 kr och det egna kapitalet 324 988 kr (soliditet 18,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.