TZ Städ & Transport ABAktiv

556783-8288AktiebolagRegistrerat 2009VEDDIGE

Finansiell översikt

3 912 000 kr+20,5%
Omsättning 2022/23
+28,4%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2018/19–2022/23
01 mn2 mn3 mn4 mn2018/192019/202020/212021/222022/23

Nyckeltal

2022/23
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn1,5 mn2018/192019/202020/212021/222022/23

Utdelning

från årsredovisningen
2022/23

Föreslagen utdelning 200 000 kr.

Historik
2022/23200 000 kr
2021/22200 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2019–2023
2018/192019/202020/212021/222022/23
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar746 469612 770923 138727 510973 830
Summa anläggningstillgångar———302 280252 831
Summa tillgångar746 469612 770923 1381 029 7901 226 661
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder257 884146 942298 969369 542388 280
Långfristiga skulder————178 370
Summa skulder257 884146 942298 969369 542581 241
Aktiekapital100 000100 000100 000100 000100 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)324 999177 243158 34136 079385 172
Summa eget kapital488 585465 828624 169660 248645 420
Resultaträkning
Nettoomsättning1 438 0001 346 0001 759 0003 246 0003 912 000
Rörelseresultat416 955231 588202 16445 990509 054
EBITDA———74 710533 119
Resultat före skatt417 011227 411201 87245 810489 325
Årets resultat324 999177 243158 34136 079385 172
Personalkostnader916 119982 5441 126 9841 846 0031 965 037
Avskrivningar———28 72024 065
Övriga nyckeltal
Anställda——344
Föreslagen utdelning———200 000200 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Samma bransch i VEDDIGE

Sammanfattning: TZ Städ & Transport AB

Översikt

TZ Städ & Transport AB (org.nr 556783-8288) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2009 och har funnits i 17 år. Säte enligt registret: Veddige. Bransch enligt SCB: lokalvård (SNI 81210).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 3 912 000 kr, vilket är 20,5 % mer än året innan (3 246 000 kr). Från 2019 till 2023 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 28,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2023). Årets resultat 2023 var en vinst på 385 172 kr (9,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 4. Nettoomsättningen per anställd var 978 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 1 226 661 kr och det egna kapitalet 645 420 kr (soliditet 52,6 %). Årsredovisningen för 2023 föreslår en utdelning på 200 000 kr.

Värt att notera

Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.