Trolleholms Trollungar ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 706 805 | 705 508 |
| Summa anläggningstillgångar | 12 867 | 9 008 |
| Summa tillgångar | 719 672 | 714 516 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 619 465 | 611 613 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 619 465 | 611 613 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 500 | 2 696 |
| Summa eget kapital | 100 207 | 102 903 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 3 468 000 | 3 248 000 |
| Rörelseresultat | −283 686 | −655 461 |
| EBITDA | −279 827 | −651 602 |
| Resultat före skatt | 1 686 | 4 811 |
| Årets resultat | 500 | 2 696 |
| Personalkostnader | 3 213 685 | 3 325 868 |
| Avskrivningar | 3 859 | 3 859 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 6 | 6 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Trolleholms Trollungar AB
Översikt
Trolleholms Trollungar AB (org.nr 556782-9246) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2009 och har funnits i 17 år. Säte enligt registret: Svalöv. Bransch enligt SCB: förskoleutbildning (SNI 85100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 248 000 kr, vilket är 6,3 % mindre än året innan (3 468 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 2 696 kr (0,1 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 6. Nettoomsättningen per anställd var 541 333 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 714 516 kr och det egna kapitalet 102 903 kr (soliditet 14,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 6 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.