Livs i Vemdalen ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 3 000 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 13 322 818 | 9 480 069 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 690 295 | 3 152 620 |
| Summa tillgångar | 17 013 113 | 12 632 689 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 9 797 175 | 6 459 337 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 9 797 175 | 6 459 337 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 5 197 755 | 3 957 414 |
| Summa eget kapital | 7 215 938 | 6 173 352 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 94 322 482 | 89 796 571 |
| Rörelseresultat | 6 683 632 | 6 953 411 |
| Resultat före skatt | 6 567 476 | 4 981 173 |
| Årets resultat | 5 197 755 | 3 957 414 |
| Personalkostnader | — | — |
| Avskrivningar | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 3 000 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Livs i Vemdalen AB
Översikt
Livs i Vemdalen AB (org.nr 556782-8792) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2009 och har funnits i 17 år. Säte enligt registret: Vemdalen. Bransch enligt SCB: livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad (SNI 47112).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 89 796 571 kr, vilket är 4,8 % mindre än året innan (94 322 482 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 3 957 414 kr (4,4 % av nettoomsättningen). Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 12 632 689 kr och det egna kapitalet 6 173 352 kr (soliditet 48,9 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 3 000 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.